Wady wzroku powiązane z wiekiem

Całkiem niesłusznie uważa się, że krótkowzroczność i nadwzroczność to wady wzroku wynikające bezpośrednio ze starości. Oczywiście faktem jest, że narząd wzroku wraz z upływającymi latami ma coraz mniejsze zdolności adaptacyjne, a samo oko nie akomoduje już po 30 roku życia nawet w połowie tak skutecznie, jak w wieku nastoletnim. Dlatego błędem jest myślenie, że nadwzroczność to wada wyłącznie osób starzejących się – po prostu często nie zostaje ona zdiagnozowana w porę i pacjenci dowiadują się o niej dopiero po wielu latach. Istnieje jednak wada taka jak starczowzroczność, która faktycznie wynika bezpośrednio z zaawansowanych procesów starzeniowych oka i nie tylko.

Starzenie całego organizmu

Wraz z upływającymi latami, komórki i tkanki w ciele człowieka tracą na swoich funkcjach. W przypadku oka jest to przede wszystkim spadek elastyczności gałki ocznej i zmniejszenie napięcia mięśniowego, które przekładają się na zdecydowane zmniejszenie naturalnych zdolności akomodacji. O ile rzadko przekłada się to na gorsze widzenie na odległość, o tyle już widzenie przedmiotów położonych blisko oczu u osób ze starczowzrocznością jest problematyczne.

Więcej dowiesz się na https://mojepierwszesoczewki.pl/co-to-jest-prezbiopia-starczowzrocznosc/.

Rozwiązanie problemu presbiopii

Presbiopia, bo tak nazywa się starczowzroczność w nomenklaturze typowo medycznej, może być skutecznie niwelowana z pomocą odpowiednich szkieł korygujących. Trudno jest bowiem zatrzymać, a tym bardziej odwrócić procesy starzeniowe – zwłaszcza bardzo skomplikowanego i złożonego narządu wzroku. Dlatego tylko założenie okularów lub soczewek kontaktowych z odpowiednią mocą pozwala rozwiązać ten problem.